Schweitzer József
20
03
04
14
Előadó
Az előadás azt mutatja be, hogy mit jelent a Húsvét a keresztény ember számára. A Húsvét a keresztények hitében a Feltámadás ünnepe, egyben a legfontosabb ünnep, hiszen a Feltámadás valóságának hite a kereszténység ember- és világképének sarkköve. E hit alapjául az üres sírról és a feltámadott Krisztus megjelenéseiről szóló apostoli tanúságtételek szolgálnak. A Feltámadás hite az egyházi liturgiában és a keresztény szimbolikában is központi szerepet tölt be.
Cardinal Péter Erdő, Archbishop of Esztergom-Budapest and Primate of Hungary, lectures on the holiday of Easter, a festival of paramount importance to Christians. The Passover of the Old Testament and the Easter of the New Testament commemorate two different events, yet they convey a common message. This lecture provides an insight into what Easter means to a Christian. Within Christianity, Easter is the festival of resurrection. Belief in resurrection is the basis of the Christian faith. The resurrection has a central role in Christian liturgy and symbolism.
A maceszgombóctól a szabadságon át a messianizmusig: ezt a hatalmas utat szeretné bejárni ez a rövid előadás. A Húsvét - héber nevén Peszách - ünnepén a zsidók az egyiptomi rabszolgaságból való megszabadulást ünneplik. Az Peszách a Széder-estével kezdődik, ezen a családi vagy közösségi szeretetlakomával egybekötött ünnepi esten elmondják az ünnep történetét, a hozzá fűződő imádságokat és elmélkedéseket.
This short lecture given by chief Rabbi József Schweitzer makes a long journey from matzoh balls to liberation to Messianism. During the festival of Passover, Jews celebrate their liberation from slavery in Egypt. Schweitzer offers an overview of the historical and biblical background of the Exodus. The festival of Passover begins with Seder, the festive family or communal meal, where the story of the Exodus is told along with prayers and other recitations. The manner in which both the Seder table is set and the food is placed on the Seder plate are of symbolic meaning.
20
03
04
22
Előadó
"Mindenkinek megvan a maga ízlése" - "Az ízlésről nem lehet vitatkozni": ugye ismerős fordulatok? Mindennap halljuk, használjuk őket. De vajon a széptan hivatásos művelői, a filozófusok és esztéták hogyan magyarázzák az ízlés fogalmát? Összeegyeztethető-e individuális ízlés és sensus communis, azaz közös érzék? Mi az, amit megítél az ízlés? Hogy lehet jó ízlésre szert tenni? Az előadás az ízlés filozófiájának másfél évszázados virágzását tekinti át. Az ízlés átalakulásának folyamatát a Belvederei Apollón példáján mutatja be, és kitér a fogalom 19. század utáni történetére.
Sándor Radnóti, critic and professor of aesthetics, examines the reasons behind the rise and fall of the concept of taste. His lecture summarizes the comments of all significant philosophers on this issue from the middle of the 17th century to the end of the 18th century. Radnóti reveals the tension within the double meaning of aesthetics: taste as an individual judgment and as a common sense. According to his argument, 'taste' can only be a philosophical category if it is postulated to be homogeneous. Because 'taste' is subjective and its antonym is not 'tasteless' but 'a different taste', it is a sociological category, and cannot have a philosophical context.