Horváth Ferenc
Hogyan működik a Föld?
I. Hány éves a Föld?
Arra a kérdésre, hogy mikor jött létre és hogyan fejlődött a Föld az ókori civilizációk fényének elhomályosodása után még a 17. és 18. században is a különböző vallások Teremtés-legendái adták meg a választ. A keresztény Biblia alapján végzett "számítások" pl. 6000 éves Földi kort eredményeztek. A 19. század végére azonban a Föld felszínén végzett megfigyelések és a korabeli bányászat következtében mélyebbről származó tapasztalatok birtokában ki lehetett mondani, hogy a Föld nagyon idős. Szinte beláthatatlanul hosszú idő alatt tengeri elöntések és szárazulattá válások, valamint vulkáni tevékenység eredményeként kialakult kőzetrétegek lassú, de nagymértékű deformációja alakította ki a kontinenseket és azok leglátványosabb területeit, a hegységeket. Kelvin volt az első, aki fizikai alapon, nevezetesen a Föld hűlésének számításával, erre az időre 100 millió évet határozott meg. A geológusok és az élet fejlődésének kutatói azonban ezt az időtartamot túl rövidnek találták. Valóban a természetes radioaktivitás felfedezése után, 1905-ben Rutherford mondta ki, hogy Kelvin számításai érvénytelenek. Azt javasolta, hogy az urán bomlása során létrejövő leányelemek anyaelemhez való aránya alapján hitelesebb koradat kapható. A bomlási folyamat fizikájának megismerésével párhuzamosan javultak a Föld korára kapott adatok, de már az 1920-as években kezdett körvonalazódni, hogy milliárd évekről van szó. Mai ismereteink szerint 4,55 milliárd év a Föld kora és a kontinenseken található legősibb kőzetek kb. 3-3,5 milliárd éve léteznek.
II. A Föld a geológus szemével
- |1|
- |2|
Az I. világháború során megindult, majd a II. világháború alatt és után nagy összegekkel támogatott hanghullámos tengerfenék letapogatások, kiegészülve mágneses és gravitációs mérésekkel és tengeri fúrásokkal, egy új világot tártak a szemünk elé!( 2. ábra)
Az óceánok aljzatának változatos formáit három csoportba lehet sorolni. A kb. 4 km mélységű mélytengeri síkságokból fokozatos emelkedéssel akár 1-2 km tengermélységig felérő, szimmetrikus magaslatokat hátságoknak nevezzük. A hátságok gerincvonalában egy központi hasadékvölgy húzódik, amelyet harántvetők bár szegmensekre tagolnak, a hátságrendszer folyamatos, helyenként elágazik, de behálózza a teljes földfelszínt. A mélytengeri síkságoknál legalább kétszerte mélyebb, az óceáni szigetívek előterében húzódó elnyúlt mélységeket óceáni árkoknak hívjuk.
A harmadik formaelem szintén kiemelkedés és két fajtája létezik. Jellegzetesek az általában vonalasan felsorakozó, kúpszerű vulkáni hegységek, amelyek ha a víz fölé érnek, óceáni szigetsort alkotnak. Ennek legismertebb képviselője a Hawaii-Emperor szigetsor.
A másik kiemelkedés szintén vulkáni eredetű, de ezek nem vonalszerűek, hanem változatos alakú, bazaltplatókat ún. pajzsvulkánokat alkotnak.
- |3|
Helyenként ennek is a felszín felé érnek egyes darabjai, amelyek mindegyike egzotikus óceáni szigetként ismert. Az óceáni és kontinentális területek megismerése az 1960-as évek közepén elvezetett egy a megfigyeléseket egységen magyarázó új elmélet, a lemeztektonika megszületéséhez.( 3. ábra)
A Föld felszíne 7 nagy és több kisebb, 100-150 km vastag litoszféralemezre osztható. Ezek az első közelítésben merevnek tekinthető lemezek egymáshoz viszonyítva mozognak.
III. A litoszféralemezek mozgása és a kialakuló vulkanizmus
- |4|
A litoszféralemezek elhelyezkedését a Föld felszínén, földi metszetben a következő kép mutatja.( 4. ábra) A távolodó lemezszegélyek mentén az asztenoszférából új kőzetanyag jön a felszínre és nő hozzá a lemezszegélyekhez. Ilyen akkréciós szegélyek az óceánközépi hátságok. A lemezek egymással szembe mozgó szegélyein az óceáni lemez, az általában kontinentális lemez alá tolódik és lehatol több száz kilométer mélységig.( animáció)
Animáció: |1}| Az óceáni lemez alábukása (szubdukció) és a kapcsolódó vulkanizmus
- |5|
Itt az óceáni lemez alátolódása gerjeszti a földrengéseket, illetve a felszín felé mozgó és általában hevesen kitörő vulkánok kialakulását. De mi van az óceáni vulkáni platókkal és szigetsorokkal? (5. ábra) Ha rátekintünk a Csendes-óceán aljzatára, akkor meglepve tapasztalhatjuk, hogy a vulkáni kúp- illetve szigetsorok, valamint a bazaltplatók zöme nem mutat kapcsolatot a lemezhatárokkal, hanem azoktól független feláramlási helyeket, a Föld felszínén ún. "forró foltokat" alkotnak. A geokémiai és szeizmikus tomográfiás vizsgálatok szerint a forró foltok alatt olyan, az alsóköpenyből eredő hőoszlopok vannak, amelyek meglehetősen stabil helyzetűek és a felettük elmozgó litoszféra lemezekben a következő animációval illusztrált módon hozzák létre a növekvő kor szerint felsorakozó vulkáni szigetsorokat. (animáció)
Animáció: |2}| Forró pontok (hot spotok) működését bemutató animáció
A hőoszlopok esetében tapasztalható forró anyag feláramlást mindennapjainkban is tapasztaljuk. Ha teát teszünk fel főni a konyhában, a teáskannában egészen hasonló módon történik a forró anyag feláramlás, mint amit a Föld köpenyében figyelhetünk meg. A forró anyag áramlását, színes, látványos laboratóriumi kísérletben is megnézhetjük a következő videón.
Videó: hor_07_a Laboratóriumi modell kísérlet a hőoszlop kialakulására
- |6|
Az alsóköpeny felemelkedő forró és környezeténél sokkal kisebb viszkozitású köpenyoszlopok kialakulását és fejlődését a mai nagyteljesítményű számítógépek segítségével is lehet szimulálni. (animáció)Az ELTE Geofizikai Tanszékén elkészítettek egy számítógépes animációt, amely könnyen érthetővé és elképzelhetővé teszi a hőmérsékleti zónák eloszlását és a köpeny anyagának keveredését. (6. ábra)
Animáció: |3}| Köpenykonvekciót bemutató számítógépes modell
A köpenyáramlás szimulációja azt is megmutatja, hogy természetesen nemcsak a forró anyag feláramlása, hanem - ezt kompenzálandó - a felszínen lehűlt hideg anyag leáramlása is megtörténik és ennek is a D" réteg a végállomása. Létrejön tehát egy teljes áramlási ciklus. (7. ábra)
A kérdés az, hol vannak a felszíni nyomvonalai ennek a lefelé irányuló mélyáramlásnak. A teljes földköpenyt átvilágítani képes szeizmikus tomográfia kimutatta, hogy a klasszikus lemeztektonikai elmélettel szemben a szubdukálódó lemezek nemcsak néhányszáz km mélységig képesek lehatolni a köpenybe, hanem több mint ezer km mélységbe jutnak és végül lemerülnek a D" rétegbe, a mag felső határfelületére. (8. ábra)
Ha a szeizmikus tomográfia segítségével megnézzük a D" réteget, akkor látjuk, hogy több hideg terület (litoszfératemető) mellett két nagy forró tartomány van, ahonnan nagykiterjedésű, ún. szuperhőoszlopok indulnak el.
IV. Hogyan működik a Föld motorja?
- |9|
Mindezen ismereteket szintetizálva megalkothatjuk az általánosított földfejlődési modellt. Ez a modell a klasszikus lemeztektonikai elmélet továbbfejlesztésén alapul az utóbbi másfél évtized geokémiai, nagynyomású kőzettani és szeizmológiai eredményeinek figyelembe vételével. (9. ábra) (animáció).
Animáció: |4}|
A földmotor működési elvének modellje
Eszerint a következőképpen működik a földmotor. A külső magban létező intenzív áramlások hatékonyan fűtik a köpeny alját. Ennek hatására egy alacsony viszkozitású termikus határréteg jön létre, amelyből alapvetően két típusú feláramlás indul el. A földtest két szemben lévő (antipodális) területe, Afrika délnyugati része és a Csendes-óceán déli medencéjének központi része alatt két szuperfelboltozódás van. A szeizmikus tomográfia arra utal, hogy ezek óriásgomba módjára ellaposodnak az alsó- és felsőköpeny határán, ami kőzettani fázishatár. Az itt lévő fázisátmenet ugyanis gátolja a szuperáramlás tovahaladását. Kedvezőbb a helyzet vékony oszlopok számára, amelyek ebből kiemelkedve és a litoszférát átolvasztva érik el a felszínt. A szuperfelboltozódások pereme körül jönnek létre az elsődleges köpenyoszlopok. A hátságok és más litoszféra-repedések mentén csak passzív a felsőköpeny anyagának felemelkedése. A litoszféra a köpeny külső, termikus határrétege, amely részt vesz a konvekcióban, és annak jellegét lényegesen befolyásolja. A szubdukciós zónánál alábukó és nehéz óceáni litoszféralemez viszonylag gyorsan (azaz a lemezek felszíni 1-10 cm/év sebességével) lesüllyed az átmeneti zóna (C réteg) aljáig. Az itt bekövetkező (endoterm) fázisátmenet időlegesen feltartóztatja a további merülést, és a lemez elfeküdhet a fázishatáron. A fázismenet lezajlása után azonban, a lemez további süllyedésre képes, de a nagy viszkozitású alsóköpenyben ennek sebessége jóval kisebb, mint a felsőköpenyben, aminek következtében a lemez feltorlódik. Ezzel párhuzamosan fokozatosan felfűtődik, ami a tomográfiás képen is foltszerűen szétterjedő, nagy sebességű tartományt eredményez. Az alábukó litoszféra végállomása (temetője) a köpeny és a mag határa, ahol is a D" réteg anyagával keveredve záródik a Föld legnagyobb anyagáramlási ciklusa.
Legfontosabb annak felismerése, hogy a Föld működése a hőenergia kialakulásának és lecsengésének a függvénye, azaz a mai stílusú lemeztektonika geológiai időskálán csak pillanatfelvétel és nem univerzális modell a múlt és a jövő földtörténetének megismeréséhez. Ugyanakkor kétségtelen, hogy bár változó stílusú, de lemeztektonikai folyamatok legalább 3,5 milliárd éve működnek a Földön, ellentétben a földtípusú bolygókkal, amelyeknek nincs és aligha volt lemeztektonikájuk.