20
06
12
11
Előadó
A művészi zenei alkotás máig legtipikusabb formája a kottaírással rögzített kompozíció, amelyet az előadó előbb elolvas és értelmez, majd újrateremt. A közönség számára a "mű" a meghallgatható, a felhangzó forma. Az igazi mestermű azonban ennél több: magasrendű intellektuális produktum, amelybe a komponista esetenként többszintes "üzenetet" kódolt. Az ilyen üzenetekről részben az előadó sem tud, mert a kottaírás ezeket nem tárja fel. A zenetudományi kutatás egyik legizgalmasabb feladata a kódolt, egyedi mestermű-üzenetek megértése, ebbe enged - kuriózumként - bepillantást az előadás. Zongorán közreműködik: Jandó Jenő.
To this day, most composers record their artistic creations in musical notation, which performers then read, interpret and re-create. For the audience, the "work" is the audible recreation of the composition. However, a true masterpiece is more than simply a performance. It is an intellectual creation of the highest order, often containing multiple "messages" that the composer has buried within it. It is possible that even the performer will be oblivious to some of these messages, as musical notation does not reveal them. One of the most exciting tasks for a musicologist is the decoding and interpretation of discrete messages hidden between the notes of a masterpiece. During such research, a lot can be gained from looking at the composer's earlier manuscripts, and through detailed analysis of the work itself. This lecture will focus on Béla Bartók's Sonata No.2 for Violin and Piano (1922). This composition may be reminiscent of the "slow-fresh" form of rhapsodies, while in fact it demonstrates a path of musical development from improvisation to standardized forms of expression. The work, influenced by folk music, also shows how a musical piece can begin with an ancient, raw idea and attain a high level of development wherein its structure contains motives and later adopts a chorus form.
2002. szeptember 16-án kezdődött a hazai tudományos ismeretterjesztés merész vállalkozása: a Mindentudás Egyeteme előadássorozata, mely a Magyar Telekom és leányvállalata, a T-Online, valamint a Magyar Tudományos Akadémia összefogásával jött létre. A tudomány egy-egy aktuális, égető problémáját, új megoldásokat az élő előadást követően televízióban, rádióban, a nyomtatott sajtóban és az interneten is láthatja-olvashatja a közönség. A sorozat minden elképzelést felülmúló sikert aratott. A program a maga nemében páratlan, nemcsak a hazai média történelmét, hanem a legújabb tudományos eredmények publikációját tekintve is. A 150. előadáshoz érkezve a szervezők úgy gondolják, hogy meg kell állni, és ünnepelni. Ez alkalommal is a megszokott komolysággal, de kicsit rendhagyó módon.


HUN
Semester IX 2006.12.18
20
06
12
18
Előadó

Jelen és jövő adott egymásnak találkozót a Jövő Háza Teátrum színpadán egy órára december 18-án, a Mindentudás Egyeteme 150. előadásán. Az előadássorozatban hagyományosan nagy kutatói és oktatói múlttal rendelkező tudósok osztják meg a közönséggel szakterületük szépségeit és finomságait, ezen az estén azonban rendhagyó módon kutatói pályájuk legelején álló fiatalok léphettek a katedrára. A Mindentudás Egyeteme a középiskolások tehetséggondozásával foglalkozó Kutató Diákok Országos Szövetségével közösen prezentációs versenyt hirdetett, s itt tűnt fel korábban az a három előadó, akik a jubileumi előadáson bemutatták eredményeiket. Kovács Levente immár a kolozsvári Babeo-Bolyai Tudományegyetemen folytatja a középiskolában megkezdett genetikai kutatásokat. Előadása a a stresszfehérjék és a termékenység összefüggéseiről szól.

For an hour, present and future met at the House of Future Teatrum for the 150th Encompass lecture held on December 18. As part of the series, major researchers and scholars with an outstanding teaching history have shared the beauty and intricacies of their field of research, but this evening was an exception to the rule, as it was the turn of young scientists at the start of their research careers to step onto the podium. Encompass, in conjunction with the Hungarian Research Student Movement, ran a competition in which three high-school students won through to present their results at this anniversary event. Levente Kovács is now continuing the genetic experiments he began in high school at the University Babeo-Bolyai department of Science in Kolozsvár. His lecture explores the connections between stress proteins and fertility.