Kárpáti Péter drámaíró a Szörprájzparti című titok-színháza után ismét egy furcsa játékra hívja nemcsak a színészeket, hanem a nézőket is.

Annak idején a Szörprájzparti titkos lakásszínházának az ötlete abból az egyszerű és praktikus okból fakadt, hogy a Sirályban nem lehet rendszeresen próbálni, nem lehet belakni a teret. Egy előadáshoz pedig kell próbahely és kell előadáshely. Kárpáti Péter legújabb darabjánál ismét leleményesen oldotta meg ezt a helyzetet.
A Vándoristenek alap szituációja egyszerű: Él egy ember Agárdon a feleségével és három kisgyerekével. Foglalkozása különös: minden este fölmegy Budapest-válságfővárosba, ahol beles a kulcslyukakon, kinyitja az ajtókat, emberekkel beszélget, lelkeket gyűjt, beleavatkozik a lakók életébe. A maga furcsa módján.
Ezúttal azonban nem csupán a helyszín titkos, hanem a történet is. Egészen pontosan előre nem tudható. Az esetlegességnek, a véletlen dramaturgiai szervező erejének fontos szerepe van az előadásokon is. A Vándoristenek ugyanis nem egy klasszikus produkció, hanem improvizációs színházi szappanopera a város különböző helyszínein. Két állandó tagja van: Kárpáti Péter, az író és Nagy Zsolt, a vándor. Ezen kívül minden változik, a történet, a szereplők, akik között persze jól ismert neveket is találunk: Terhes Sándor, Láng Annamária, Mucsi Zoltán, Derzsi János, Csányi Dávid, Pető Kata, Stork Natasa, Bánki Gergely, Wéber Kata, Kovács Krisztián, Kiss Diána Magdolna, Polgár Csaba, Szilágyi Katalin, Herczeg Tamás, Stefanovits Angéla, Szabó Zola, Elek Ferenc, Vinnai András.
A sorozat március végén vette kezdetét és áprilisban további négy epizódot nézhet meg a vállalkozó kedvű és mindenre kíváncsi közönség a Fogas házból (Akácfa u.51) kiindulva.

Hátraugró
Tudományos blogok
Apr 25, 2024 | 07:58 am
A tudományos kutatói bérekről Az egyetemi modellváltás egyik célja, hogy felkerüljenek a magyar egyetemek a nemzetközi rangsorokra, lehetőleg minél előkelőbb helyekre. Lehet kiemelkedő kutatást csinálni kiváló kutatókkal egy omladozó épületben, de a legjobb infrastruktúra sem ér semmit a megfelelő szakemberek nélkül. Most nem az[…]
Feb 1, 2024 | 22:33 pm
UAntry, avagy uniós hatalmi viszonyok az ukrán csatlakozás után Zárt ajtók mögött az esetleges ukrán csatlakozás révén növekvő amerikai befolyásra figyelmezetett Orbán Viktor a Telex cikke szerint: Az ukrán csatlakozás révén a Baltikumtól Lengyelországon és Ukrajnán át akár Romániáig tartó, az Egyesült Államokhoz húzó blokk jönne létre, ami uniós[…]
May 7, 2023 | 15:44 pm
Célkeresztben a Körvasút A Déli Körvasút ötlete egyidős Budapesttel: összekötni a számtalan kisebb-nagyobb pályaudvart, hogy átszállás nélkül lehessen Vácról Pécsre, Győrről Szolnokra, vagy Debrecenből Siófokra jutni. Mint Vitézy Dávid írásából kiderül, az ötlet lassan a megvalósulás útjára léphet, konkrét tervek vannak: a fejlesztés[…]
Apr 5, 2023 | 05:06 am
Hálózatok a kutyaagyban A cikk a Qubit számára íródott.Közel három évtizede foglalkozunk azzal az ELTE Etológia Tanszéken, hogy hogyan gondolkodnak a kutyák. Ma már nem csak a viselkedésükből következtethetünk erre, hanem az agyi aktivitásuk vizsgálatából is. Az fMRI (funkcionális mágneses rezonancia képalkotás) segítségével[…]
MTA hírek
Érdekességek

A Magyar Tudományos Akadémia elnöke 2009. januárjában felhívást tett közzé annak érdekében, hogy kimagasló teljesítményű fiatal kutatóknak lehetőséget teremtsen az MTA kutatóintézeteiben új kutatócsoportok létrehozására. A kezdeményezés célja, hogy haza csábítsa a jelenleg külföldön dolgozó, már jelentős eredményeket elért magyar kutatókat, illetve itthon tartsa a legkiválóbbakat, hogy akadémiai intézetek kutatócsoportjainak vezetőiként a következő években nemzetközileg is meghatározó, ígéretes kutatási programokkal növelhessék az egyes kutatóintézetek és Magyarország versenyképességét.

Legalábbis ez derült ki a Tardos Gábor matematikussal, a Lendület program egyik nyertesével készült beszélgetésből. A digitális kódok újszerű megalkotója szereti a Harry Pottert, ráadásul a fia gyakran győzedelmeskedik felette a különböző logikai játékokban.

A tüskevári hangulatban eltöltött gyermekkori nyarak jó alapot adtak a később orvoskutatóként is nevet szerző Buday Lászlónak, aki a Lendület program keretében a növekedési faktorok jelátviteli pályáit kutatja, magánemberként pedig a finom halászlét kínáló éttermeket.
Interjú Stipsicz András matematikussal, a Lendület program nyertesével arról, hogy miben segítheti a Lendület program a matematikusokat, miért érdekes és miért lehet hasznos a többdimenziós felületek kutatása.

„Én azt szeretem, ha egy kérdésre ki lehet hozni egy nagyon egyszerű, nagyon világos választ, úgy, hogy a kettő közötti út esetleg nem nyilvánvaló.”

Interjú Kóczy Á. László matematikus-közgazdásszal, a Lendület program nyertesével

ESEMÉNYNAPTÁR