Pap László
20
03
06
16
Előadó
Az előadás azt mutatja be, hogy az alacsony születési súly, a kövérségre való hajlam, a kora csecsemőkor történései, a szoptatás elmaradása hogyan függhet össze a magas vérnyomás, a szív- és érrendszeri megbetegedések, a felnőttkori cukorbetegség és az allergiás betegségek kialakulásával. Bemutat egy olyan elméletet is, mely szerint az allergia kialakulása kapcsolatos lehet azzal, hogy a civilizáció fejlődésével kialakult túlságosan higiénikus környezetben nem erősödik meg az immunrendszer.
Perinatal and early childhood factors play an important role in the pathogenesis of some chronic adult disorders including hypertension, diabetes, obesity and allergy - warns Tivadar Tulassay, medical doctor and member of HAS. Prematurity can hinder the development of the kidneys, which could lead to a greater chance of high blood pressure in adulthood. Breast-feeding is essential and beneficial to the nutrition of newborns. Babies who are fed with mother's milk for longer than one year are less likely to be obese or to contract infections, diabetes, hypertension or allergies. Urban life, extreme hygiene, unnecessary use of antibiotics, decreased frequency of infections and early sensitization all contribute to the immunopathogenesis of allergic diseases.
A földrajzi helyzet meghatározásárára már a legrégebbi civilizációk is ismertek módszereket. A 20. század végén született műholdas globális helymeghatározó rendszerek (GPS) a korábbi feladatokat rendkívül nagy pontossággal képesek végrehajtani, s számtalan új feladat megoldására is alkalmasak. Az előadás betekintést nyújt a földrajzi pozíció kiszámításához szükséges fizikai és matematikai ismeretekbe. Megismerkedhetünk a GPS rendszerek működési elvével és technikai megvalósításával, így a műholdas infrastruktúra elemeivel, a műholdak és a GPS vevők közötti kommunikáció módjával. Gyakorlati példákon keresztül pillanthatunk be a helymeghatározó rendszerek széleskörű alkalmazási lehetőségeibe a geodéziai, ipari, közlekedési területektől egészen a szabadidős felhasználásokig.
László Pap, engineer, addresses a revolutionary invention within the field of geographical positioning. The Global Position System, developed at the end of the 20th century, is capable of executing traditional positioning tasks as well as solving a large number of new problems. Pap demonstrates the mathematical and physical methods employed to calculate geographical positions. The lecture acquaints the audience with the operational principles and technical implementations of GPS systems, including the components of the satellite infrastructure and the ways of communication between satellites and the GPS receiver. A wide range of possible applications are illustrated; examples are given from the fields of geodsy and transportation as well as leisure purposes.
20
03
06
30
Előadó
Napjainkban teljesen magától értetődőnek tűnik, hogy munkánk során számítógépet használunk, internetezünk, bankkártyával fizetünk vagy meghallgatunk egy CD-lemezt. Ilyenkor talán végig sem gondoljuk, hogy ezek egyikét sem tehetnénk meg, ha nem jöttek volna létre a matematika új ágai: az algoritmuselmélet, a kriptográfia vagy a bonyolultságelmélet. Gondolnánk-e, hogy adatvédelmünk, a katonai létesítmények, a bankrendszer, s így a gazdaság biztonsága azon is múlik, hogy egy elég nagy szám felbontható-e belátható időn belül prímszámok szorzatára? Miért fontos tudni egy számról, hogy azt véletlen módon adták-e meg nekünk vagy valamilyen algoritmus eredményeként? Milyen régi problémák megoldásában segíthet nekünk a számítógép s melyekben nem? Ezekre az izgalmas, mindannyiunkat érintő kérdésekre keresi a választ az előadás.
Today, it is natural to use a computer, surf the Internet, pay by credit card, or listen to a CD. László Lovász, mathematician and member of HAS, reminds us that were it not for some new branches of mathematics - theory of algorithms, cryptography or complexity theory - none of these things would be possible. Who would think that data protection - including the security of military bases and the banking system - is dependent on our capability to determine the prime factors of a large number in a reasonable amount of time? Why is it important to know if we are assigned a number randomly, or as a result of an algorithm?