Vallás - tudomány: hiszünk, tudunk |
![]() ENG |
Vallás és tudomány, a különböző tudásformák viszonya több évszázados társadalmi vita tárgya. A modern tudomány világ- és emberképe, az evolúciókutatás, a kozmológia, a megismerés-, viselkedés- és idegtudományok vagy a biotechnológia, ill. a genomika fejleményei új lendületet kölcsönöznek a vallásos és tudományos világkép viszonyáról folyó diskurzusnak. A vallási jelenségek tudományos és a tudomány vizsgálta jelenségek vallási magyarázata napjainkban egyaránt nagy népszerűségnek örvend. Milyen viszonyban áll korunkban a vallásos és a tudományos világkép? Feszül-e ellentét vallásos és tudományos világmagyarázatok között? Mit jeleznek a napjainkban tapasztalható tendenciák? Ehhez hasonló kérdésekre keresi a választ a következő Mindentudás Egyeteme Klub.





A Magyar Tudományos Akadémia elnöke 2009. januárjában felhívást tett közzé annak érdekében, hogy kimagasló teljesítményű fiatal kutatóknak lehetőséget teremtsen az MTA kutatóintézeteiben új kutatócsoportok létrehozására. A kezdeményezés célja, hogy haza csábítsa a jelenleg külföldön dolgozó, már jelentős eredményeket elért magyar kutatókat, illetve itthon tartsa a legkiválóbbakat, hogy akadémiai intézetek kutatócsoportjainak vezetőiként a következő években nemzetközileg is meghatározó, ígéretes kutatási programokkal növelhessék az egyes kutatóintézetek és Magyarország versenyképességét.
Legalábbis ez derült ki a Tardos Gábor matematikussal, a Lendület program egyik nyertesével készült beszélgetésből. A digitális kódok újszerű megalkotója szereti a Harry Pottert, ráadásul a fia gyakran győzedelmeskedik felette a különböző logikai játékokban.
„Én azt szeretem, ha egy kérdésre ki lehet hozni egy nagyon egyszerű, nagyon világos választ, úgy, hogy a kettő közötti út esetleg nem nyilvánvaló.”
Interjú Kóczy Á. László matematikus-közgazdásszal, a Lendület program nyertesével