Magától értetődően használjuk TÉR szavunkat pedig rengeteg mindent takar. Térkép, térlátás, térfogat, téralkotás – csupa összetett szó, ahol a tér előtag mindig mást jelent. Mégis, a magyar nyelvben egy szavunk van ennek a rendkívül összetett fogalomnak a jelölésére. A Moravánszky Ákos előadásához kapcsolodó dokumentumfilm megmutatja, hogy mikor működnek jól köztereink és mitől kaotikusak, miért érezzük jól magunkat az egyiken és miért sietünk át a másikon. Láthatnak tereket, ahogy korábban még nem, és játszunk is tereinkkel, tereinken.
„…open space for me”? - Space and spatiality in the built and the social world |
![]() HUN |





A Magyar Tudományos Akadémia elnöke 2009. januárjában felhívást tett közzé annak érdekében, hogy kimagasló teljesítményű fiatal kutatóknak lehetőséget teremtsen az MTA kutatóintézeteiben új kutatócsoportok létrehozására. A kezdeményezés célja, hogy haza csábítsa a jelenleg külföldön dolgozó, már jelentős eredményeket elért magyar kutatókat, illetve itthon tartsa a legkiválóbbakat, hogy akadémiai intézetek kutatócsoportjainak vezetőiként a következő években nemzetközileg is meghatározó, ígéretes kutatási programokkal növelhessék az egyes kutatóintézetek és Magyarország versenyképességét.
Legalábbis ez derült ki a Tardos Gábor matematikussal, a Lendület program egyik nyertesével készült beszélgetésből. A digitális kódok újszerű megalkotója szereti a Harry Pottert, ráadásul a fia gyakran győzedelmeskedik felette a különböző logikai játékokban.
„Én azt szeretem, ha egy kérdésre ki lehet hozni egy nagyon egyszerű, nagyon világos választ, úgy, hogy a kettő közötti út esetleg nem nyilvánvaló.”
Interjú Kóczy Á. László matematikus-közgazdásszal, a Lendület program nyertesével