Egy átlagos mai fiatalember, Dávid hétköznapi szokásain keresztül kapunk betekintést a humán dinamika új tudományának alapjaiba. Ha sok adatunk van egy egyénről, meglepő bizonyossággal tudjuk megmondani, hogy merre jár másnap vagy hova utazik fél év múlva? Hazai és külföldi szakértők beszélnek a modern világban magunk után hagyott irdatlan mennyiségű digitális „lábnyom“ elemzésének új módszereiről, az ezekből kiolvasható törvényszerűségekről és az új tudás gazdasági, kereskedelmi vagy épp várostervezési alkalmazásairól.
What you can do today, you will do tomorrow, too – Is the dynamics of human behaviour predictable? |
![]() HUN |





A Magyar Tudományos Akadémia elnöke 2009. januárjában felhívást tett közzé annak érdekében, hogy kimagasló teljesítményű fiatal kutatóknak lehetőséget teremtsen az MTA kutatóintézeteiben új kutatócsoportok létrehozására. A kezdeményezés célja, hogy haza csábítsa a jelenleg külföldön dolgozó, már jelentős eredményeket elért magyar kutatókat, illetve itthon tartsa a legkiválóbbakat, hogy akadémiai intézetek kutatócsoportjainak vezetőiként a következő években nemzetközileg is meghatározó, ígéretes kutatási programokkal növelhessék az egyes kutatóintézetek és Magyarország versenyképességét.
Legalábbis ez derült ki a Tardos Gábor matematikussal, a Lendület program egyik nyertesével készült beszélgetésből. A digitális kódok újszerű megalkotója szereti a Harry Pottert, ráadásul a fia gyakran győzedelmeskedik felette a különböző logikai játékokban.
„Én azt szeretem, ha egy kérdésre ki lehet hozni egy nagyon egyszerű, nagyon világos választ, úgy, hogy a kettő közötti út esetleg nem nyilvánvaló.”
Interjú Kóczy Á. László matematikus-közgazdásszal, a Lendület program nyertesével