Roma nők a társadalomban és a családban |
![]() ENG |
Az esélyegyenlőségi beszélgetés sorozat keretében április 5-én a roma nők társadalomban és a családban betöltött szerepéről volt szó. A klub vendégei valamennyien saját bőrükön tapasztalták meg, mit jelent ma Magyarországon egyszerre nőnek és romának lenni. A probléma korántsem egyszerű, hiszen vizsgálatának számos aspektusa van. Hogyan tekint egy roma nőre saját kultúrája, hogyan tud annak keretein belül nőként és értelmiségiként boldogulni, és hogy viszonyul hozzá a többségi társadalom? Támogatja, befogadja?





A Magyar Tudományos Akadémia elnöke 2009. januárjában felhívást tett közzé annak érdekében, hogy kimagasló teljesítményű fiatal kutatóknak lehetőséget teremtsen az MTA kutatóintézeteiben új kutatócsoportok létrehozására. A kezdeményezés célja, hogy haza csábítsa a jelenleg külföldön dolgozó, már jelentős eredményeket elért magyar kutatókat, illetve itthon tartsa a legkiválóbbakat, hogy akadémiai intézetek kutatócsoportjainak vezetőiként a következő években nemzetközileg is meghatározó, ígéretes kutatási programokkal növelhessék az egyes kutatóintézetek és Magyarország versenyképességét.
Legalábbis ez derült ki a Tardos Gábor matematikussal, a Lendület program egyik nyertesével készült beszélgetésből. A digitális kódok újszerű megalkotója szereti a Harry Pottert, ráadásul a fia gyakran győzedelmeskedik felette a különböző logikai játékokban.
„Én azt szeretem, ha egy kérdésre ki lehet hozni egy nagyon egyszerű, nagyon világos választ, úgy, hogy a kettő közötti út esetleg nem nyilvánvaló.”
Interjú Kóczy Á. László matematikus-közgazdásszal, a Lendület program nyertesével