Tombor Antal
20
06
02
27
Előadó
A madárinfluenza Délkelet-Ázsia országaiban kiterjedt járványokat okoz a házi és a vadon élő madárállományokban egyaránt, de megbetegedtek a beteg madarakkal közvetlen kapcsolatba kerülő emberek is. Emberről emberre terjedő madárinfluenza-vírustörzsek egyelőre még nem alakultak ki, de ennek az esélye az influenzavírusok nagyfokú változékonysága miatt fennáll. Meg tudjuk előzni az emberre is veszélyt jelentő változatok kialakulását vagy szembe kell nézni az emberre is kiterjedő járvánnyal?
The various forms of influenza (the term 'influenza di freddo', meaning influence of the cold, refers to the close relationship between the disease and common cold) are illnesses which normally produce symptoms like high fever, despondency and respiratory problems. They are caused by influenza viruses and spread quickly to become acute infectious diseases affecting both humans and animals all over the world. Based on the antigenity of the proteins surrounding the RNS, influenza viruses have three types (A, B and C). In general influenza type A produces clinical symptoms only in humans, pigs, horses, less frequently in ferrets, and in minks, seals, whales, as well as in various kinds of domesticated and wild birds. Bird flu has been identified worldwide. Among those affected may be wild birds, birds in zoos, in homes, and birds raised on farms. According to FAO statistics, 2748 cases of the H5N1 epidemic were found in birds between 2003 and 2006. The destructive variant of bird flu, code-named H5N1, has already infected humans in the countries of Southeast Asia and in Turkey. Bird flu has no known cure at present.
A villamos energia az életünk része. Miből, hogyan állítják elő ezt az energiát? Hogyan kerül a villany a lakásokba? Ha egyszer a villany nem tárolható, hogyan lehet biztosítani a termelés és a fogyasztás egyensúlyát? Miért alakultak ki a villamosenergia-rendszerek? Mi a szerepe és a felelőssége a rendszerirányításnak? Az előadás ezekre a kérdésekre igyekszik válaszolni, és eközben megismerjük a modern életünkben már-már pótolhatatlanná váló elektromos áram számos érdekes tulajdonságát.
Electric power has become a part of our everyday life. This lecture explains how this energy is generated and answers fundamental questions like "How is electricity delivered to our homes?" and "If this energy cannot be stored, then how can we keep the production and consumption of electric power in balance?" Dr. Tombor addresses the issue of continent-wide electrical power supply systems, as well as the role and responsibility of system control. He briefly discusses the importance of renewable resources and the factors limiting their availability in Hungary.
20
06
03
13
Előadó
A fizikai tudományok szemléletes bemutatása kezdettől fogva sikeres programja volt a Mindentudás Egyetemének. A kísérletek igazi élményt adnak és egyben komoly ismeretátadásra teremtenek lehetőséget. Különleges előadásunk érdekes kísérleteken keresztül demonstrálja a fizika legfontosabb törvényeit, amihez kivételes helyszínt is választottunk: az első magyar interaktív tudományos játszóházat, a Csodák Palotáját a Jövő Házában. A rendezvény egyben főhajtás a televíziós ismeretterjesztés legendás alakja, Öveges Tanár Úr előtt is.
How can physics be both entertaining and scientific? This is a special lecture of ENCOMPASS held in the Palace of Wonders by physicist and corresponding member of HAS Gábor Szabó, college teacher József Vida, department engineer Károly Härtlein and physics teachers Anett Nagy and Károly Piláth. The event is organized by Loránd Eötvös Physical Society. ENCOMPASS has presented physics in a lively manner on a number of occasions and with huge success. The experiments not only offer great experience but also provide lecturers with the opportunity to pass on academic knowledge in a form enjoyable to everyone. This special lecture uses several intriguing experiments to demonstrate the principle laws of physics in the Palace of Miracles within the House of the Future, the first Hungarian interactive scientific playhouse. The event is also to pay homage to Professor Öveges, the legendary Hungarian figure of TV-based education.
Hátraugró
Tudományos blogok
Feb 1, 2024 | 22:33 pm
UAntry, avagy uniós hatalmi viszonyok az ukrán csatlakozás után Zárt ajtók mögött az esetleges ukrán csatlakozás révén növekvő amerikai befolyásra figyelmezetett Orbán Viktor a Telex cikke szerint: Az ukrán csatlakozás révén a Baltikumtól Lengyelországon és Ukrajnán át akár Romániáig tartó, az Egyesült Államokhoz húzó blokk jönne létre, ami uniós[…]
May 7, 2023 | 15:44 pm
Célkeresztben a Körvasút A Déli Körvasút ötlete egyidős Budapesttel: összekötni a számtalan kisebb-nagyobb pályaudvart, hogy átszállás nélkül lehessen Vácról Pécsre, Győrről Szolnokra, vagy Debrecenből Siófokra jutni. Mint Vitézy Dávid írásából kiderül, az ötlet lassan a megvalósulás útjára léphet, konkrét tervek vannak: a fejlesztés[…]
Apr 5, 2023 | 05:06 am
Hálózatok a kutyaagyban A cikk a Qubit számára íródott.Közel három évtizede foglalkozunk azzal az ELTE Etológia Tanszéken, hogy hogyan gondolkodnak a kutyák. Ma már nem csak a viselkedésükből következtethetünk erre, hanem az agyi aktivitásuk vizsgálatából is. Az fMRI (funkcionális mágneses rezonancia képalkotás) segítségével[…]
Feb 8, 2023 | 19:19 pm
English text belowA szemkontaktusnak alapvető szerepe van az emberi kommunikációban és kapcsolatokban. Amikor beszélgetés során egymás szemébe nézünk, jelezzük, hogy figyelünk egymásra. „Szemezni" azonban nemcsak emberekkel, de négylábú társainkkal is szoktunk. Az ELTE etológusainak új kutatása szerint a rövid orrú,[…]
MTA hírek
Érdekességek

A Magyar Tudományos Akadémia elnöke 2009. januárjában felhívást tett közzé annak érdekében, hogy kimagasló teljesítményű fiatal kutatóknak lehetőséget teremtsen az MTA kutatóintézeteiben új kutatócsoportok létrehozására. A kezdeményezés célja, hogy haza csábítsa a jelenleg külföldön dolgozó, már jelentős eredményeket elért magyar kutatókat, illetve itthon tartsa a legkiválóbbakat, hogy akadémiai intézetek kutatócsoportjainak vezetőiként a következő években nemzetközileg is meghatározó, ígéretes kutatási programokkal növelhessék az egyes kutatóintézetek és Magyarország versenyképességét.

Legalábbis ez derült ki a Tardos Gábor matematikussal, a Lendület program egyik nyertesével készült beszélgetésből. A digitális kódok újszerű megalkotója szereti a Harry Pottert, ráadásul a fia gyakran győzedelmeskedik felette a különböző logikai játékokban.

A tüskevári hangulatban eltöltött gyermekkori nyarak jó alapot adtak a később orvoskutatóként is nevet szerző Buday Lászlónak, aki a Lendület program keretében a növekedési faktorok jelátviteli pályáit kutatja, magánemberként pedig a finom halászlét kínáló éttermeket.
Interjú Stipsicz András matematikussal, a Lendület program nyertesével arról, hogy miben segítheti a Lendület program a matematikusokat, miért érdekes és miért lehet hasznos a többdimenziós felületek kutatása.

„Én azt szeretem, ha egy kérdésre ki lehet hozni egy nagyon egyszerű, nagyon világos választ, úgy, hogy a kettő közötti út esetleg nem nyilvánvaló.”

Interjú Kóczy Á. László matematikus-közgazdásszal, a Lendület program nyertesével

ESEMÉNYNAPTÁR