Szabó Csaba
20
05
09
19
Előadó
Albert Einstein nevét általában a relativitáselmélettel kapcsolja össze a közvélemény, sokan nem is sejtik, hogy milyen sokoldalú szerepet játszott a 20. század fizikájának és tudományos gondolkodásának alakulásában. Hogy megértsük Einstein munkásságának forradalmi voltát, az előadás röviden bemutatja a fizika helyzetét a 19. század végén, majd áttekinti azokat a területeket, ahol Einstein eredményei új utakat nyitottak a fizika előtt.
The name of Albert Einstein is usually associated by the public with the theory of relativity. There are not many who know he played such a manifold role in the development of physics and scientific thought in the 20th century. In order to understand the revolutionary character of Einstein's works, this lecture will give a short presentation on the status quo in physics at the end of the 19th century, and reviews the areas where the results of Einstein opened up new paths for physics. His discoveries were decisive in the initiation and development of quantum theory and have their impact even today, not only on the scientific way of thinking, but also in the field of applications. The vision created by quantum theory on microparticles, namely their dual- and particle-wave character, is based on the discovery by Einstein of the particle of light, the photon. It only turned out twenty years later, when quantum mechanics was created, that this applies to microparticles in general as well. It is on the basis of his works that the discharge of nuclear power and the physical theory of lasers are based, and the general theory of relativity provides the basis for modern research in physics and cosmology about the structure and development of the Universe.
A szabadgyökök szerepének megértése forradalmat jelentett az orvostudományban, és alapjaiban változtatta meg a betegségek kialakulásával és kezelésével kapcsolatos felfogásunkat. Az előadás a szabadgyökökkel kapcsolatos tudományos eredmények bemutatásán túl gyakorlati aspektusokat is tárgyal. A szabadgyökök biológiája olyan területekre enged bepillantást, mint a C-vitamin egészségvédő szerepe, az öregedés, a rák, a szívinfarktus, az agyvérzés és a vörösbor védő hatása…
Free radicals are short-lived oxygen- or nitrogen-based molecules that attack - by their chemical properties - various crucially important proteins, but are extinguished themselves as a result of those reactions. The understanding of the role of free radicals proved revolutionary in medical science, and fundamentally changed our approach to the development and treatment of illnesses. Today, the general audience is increasingly interested in free radicals as well. The biology of free radicals sheds new light on seemingly far-off areas, such as the health-protecting role of vitamin C, the biology of ageing, of cancer, of heart attacks, of strokes, and of diabetes, the protective effect of red wine, the increased protection of women against cardiovascular diseases, the new hypertension medicines, and Viagra, the magic pill for the treatment of impotency.
20
05
10
03
Előadó
A mesterséges polimerek, a műanyagok döntő szerepet játszottak a 20. század technikai vívmányainak létrehozásában. A műanyagfogyasztásban a fejlődő világrészek lakosainak törekvése megállíthatatlan: ők is mobiltelefonra gyűjtenek, a jövőben gépkocsit szeretnének. Miből készüljön a műanyag a kőolaj utáni korban? Erről szól az előadás, szemügyre véve a fenntartható fejlődés követelményeit, a környezetvédelmet, a bio-kompatibilitást, a biomassza átalakítását és mindezek társadalmi-etikai vonzatát is.
Out of the engineering materials (metals, ceramics, and polymers), the lecture concerns synthetic polymers that played a decisive role in the creation of technological feats during the twentieth century. We get an overview of the development of plastics, their technical properties, and the conditions of their production. Today, and increasing amount of synthetic polymers are made from crude oil. It is a widely held notion that plastic is a typical material of the forced consumption levels of our globalized world, wasting the Globe's non-renewable raw material, and therefore having no place in sustainable growth. The use of plastic is indeed correlated with the affluence of a country, its GDP, and crude oil consumption. And the ambitions of developing continents are indeed unstoppable. This lecture will provide an answer to the question whether plastics should be made at all in the age after oil; considering the requirements of sustainable development, environmental protection, compatibility with nature, the conversion of bio-mass, and recycling. Finally, we will learn about the possibilities of producing environmentally friendly polymer composites that link natural and synthetic polymers in a new way.
Hátraugró
Tudományos blogok
Feb 1, 2024 | 22:33 pm
UAntry, avagy uniós hatalmi viszonyok az ukrán csatlakozás után Zárt ajtók mögött az esetleges ukrán csatlakozás révén növekvő amerikai befolyásra figyelmezetett Orbán Viktor a Telex cikke szerint: Az ukrán csatlakozás révén a Baltikumtól Lengyelországon és Ukrajnán át akár Romániáig tartó, az Egyesült Államokhoz húzó blokk jönne létre, ami uniós[…]
May 7, 2023 | 15:44 pm
Célkeresztben a Körvasút A Déli Körvasút ötlete egyidős Budapesttel: összekötni a számtalan kisebb-nagyobb pályaudvart, hogy átszállás nélkül lehessen Vácról Pécsre, Győrről Szolnokra, vagy Debrecenből Siófokra jutni. Mint Vitézy Dávid írásából kiderül, az ötlet lassan a megvalósulás útjára léphet, konkrét tervek vannak: a fejlesztés[…]
Apr 5, 2023 | 05:06 am
Hálózatok a kutyaagyban A cikk a Qubit számára íródott.Közel három évtizede foglalkozunk azzal az ELTE Etológia Tanszéken, hogy hogyan gondolkodnak a kutyák. Ma már nem csak a viselkedésükből következtethetünk erre, hanem az agyi aktivitásuk vizsgálatából is. Az fMRI (funkcionális mágneses rezonancia képalkotás) segítségével[…]
Feb 8, 2023 | 19:19 pm
English text belowA szemkontaktusnak alapvető szerepe van az emberi kommunikációban és kapcsolatokban. Amikor beszélgetés során egymás szemébe nézünk, jelezzük, hogy figyelünk egymásra. „Szemezni" azonban nemcsak emberekkel, de négylábú társainkkal is szoktunk. Az ELTE etológusainak új kutatása szerint a rövid orrú,[…]
MTA hírek
Érdekességek

A Magyar Tudományos Akadémia elnöke 2009. januárjában felhívást tett közzé annak érdekében, hogy kimagasló teljesítményű fiatal kutatóknak lehetőséget teremtsen az MTA kutatóintézeteiben új kutatócsoportok létrehozására. A kezdeményezés célja, hogy haza csábítsa a jelenleg külföldön dolgozó, már jelentős eredményeket elért magyar kutatókat, illetve itthon tartsa a legkiválóbbakat, hogy akadémiai intézetek kutatócsoportjainak vezetőiként a következő években nemzetközileg is meghatározó, ígéretes kutatási programokkal növelhessék az egyes kutatóintézetek és Magyarország versenyképességét.

Legalábbis ez derült ki a Tardos Gábor matematikussal, a Lendület program egyik nyertesével készült beszélgetésből. A digitális kódok újszerű megalkotója szereti a Harry Pottert, ráadásul a fia gyakran győzedelmeskedik felette a különböző logikai játékokban.

A tüskevári hangulatban eltöltött gyermekkori nyarak jó alapot adtak a később orvoskutatóként is nevet szerző Buday Lászlónak, aki a Lendület program keretében a növekedési faktorok jelátviteli pályáit kutatja, magánemberként pedig a finom halászlét kínáló éttermeket.
Interjú Stipsicz András matematikussal, a Lendület program nyertesével arról, hogy miben segítheti a Lendület program a matematikusokat, miért érdekes és miért lehet hasznos a többdimenziós felületek kutatása.

„Én azt szeretem, ha egy kérdésre ki lehet hozni egy nagyon egyszerű, nagyon világos választ, úgy, hogy a kettő közötti út esetleg nem nyilvánvaló.”

Interjú Kóczy Á. László matematikus-közgazdásszal, a Lendület program nyertesével

ESEMÉNYNAPTÁR