Tamás Gábor
20
07
03
19
Előadó


HUN
Mézes, Lili -  Semester X 2007.03.19
Az agykérgi idegsejtek jeleikkel fokozzák vagy csökkentik társaik aktivitását. Az idegsejtekre több ezer serkentő és gátló jel érkezhet másodpercenként, mégis sikerül rendet tenniük az információözönben. Az előadás egy különleges, magyar kutatók munkája révén megismert idegsejttípus működésén keresztül mutatja be az agykérgi jelfeldolgozás szabályait.

The neurons of the cerebral cortex increase or decrease the activity of their counterparts by issuing signals. Many thousand stimulating or inhibiting signals may reach the nerve cells per second, yet they are able to make order of this information torrent. This lecture introduces the signal processing rules of the cortex through the function of a unique neuron type discovered as a result of work by Hungarian researchers.

20
07
04
02
Előadó
Az internet egyik alapítóatyjaként ismert Vint Cerf bemutatja, hogyan fejlődött az internet 35 évvel ezelőtti kísérleti stádiumából társadalmi, intellektuális, politikai, gazdasági tényezővé, és megvilágítja a világháló társadalomformáló erejét, demokratizáló szerepét. A TCP/IP protokoll, amelynek megalkotása többek között Vint Cerf nevéhez fűződik, és az úgynevezett peer-to-peer paradigma, azaz a számítógépek közötti egyenrangúság elve egyenjogúsította az internetes felhasználói közösségeket. Az internet nyújtotta szabadságról szólva nem feledkezhetünk meg a vele járó visszaélésekről sem.

Known as one of the founding fathers of the Internet, Vint Cerf introduces how the Internet developed from its experimental stage 35 years ago to become socially, intellectually, politically and economically significant today. He discusses its role in shaping society and its democratising power. The TCP/IP protocol, its creation linked to Cerf Vint among others, and the so called peer-to-peer paradigm that assigns computers equal rank, combine to give communities of Internet users equal rights. And when speaking of the freedom offered by the Internet, we should also not forget the ways it can be abused.

Hátraugró
Tudományos blogok
Feb 1, 2024 | 22:33 pm
UAntry, avagy uniós hatalmi viszonyok az ukrán csatlakozás után Zárt ajtók mögött az esetleges ukrán csatlakozás révén növekvő amerikai befolyásra figyelmezetett Orbán Viktor a Telex cikke szerint: Az ukrán csatlakozás révén a Baltikumtól Lengyelországon és Ukrajnán át akár Romániáig tartó, az Egyesült Államokhoz húzó blokk jönne létre, ami uniós[…]
May 7, 2023 | 15:44 pm
Célkeresztben a Körvasút A Déli Körvasút ötlete egyidős Budapesttel: összekötni a számtalan kisebb-nagyobb pályaudvart, hogy átszállás nélkül lehessen Vácról Pécsre, Győrről Szolnokra, vagy Debrecenből Siófokra jutni. Mint Vitézy Dávid írásából kiderül, az ötlet lassan a megvalósulás útjára léphet, konkrét tervek vannak: a fejlesztés[…]
Apr 5, 2023 | 05:06 am
Hálózatok a kutyaagyban A cikk a Qubit számára íródott.Közel három évtizede foglalkozunk azzal az ELTE Etológia Tanszéken, hogy hogyan gondolkodnak a kutyák. Ma már nem csak a viselkedésükből következtethetünk erre, hanem az agyi aktivitásuk vizsgálatából is. Az fMRI (funkcionális mágneses rezonancia képalkotás) segítségével[…]
Feb 8, 2023 | 19:19 pm
English text belowA szemkontaktusnak alapvető szerepe van az emberi kommunikációban és kapcsolatokban. Amikor beszélgetés során egymás szemébe nézünk, jelezzük, hogy figyelünk egymásra. „Szemezni" azonban nemcsak emberekkel, de négylábú társainkkal is szoktunk. Az ELTE etológusainak új kutatása szerint a rövid orrú,[…]
MTA hírek
Érdekességek

A Magyar Tudományos Akadémia elnöke 2009. januárjában felhívást tett közzé annak érdekében, hogy kimagasló teljesítményű fiatal kutatóknak lehetőséget teremtsen az MTA kutatóintézeteiben új kutatócsoportok létrehozására. A kezdeményezés célja, hogy haza csábítsa a jelenleg külföldön dolgozó, már jelentős eredményeket elért magyar kutatókat, illetve itthon tartsa a legkiválóbbakat, hogy akadémiai intézetek kutatócsoportjainak vezetőiként a következő években nemzetközileg is meghatározó, ígéretes kutatási programokkal növelhessék az egyes kutatóintézetek és Magyarország versenyképességét.

Legalábbis ez derült ki a Tardos Gábor matematikussal, a Lendület program egyik nyertesével készült beszélgetésből. A digitális kódok újszerű megalkotója szereti a Harry Pottert, ráadásul a fia gyakran győzedelmeskedik felette a különböző logikai játékokban.

A tüskevári hangulatban eltöltött gyermekkori nyarak jó alapot adtak a később orvoskutatóként is nevet szerző Buday Lászlónak, aki a Lendület program keretében a növekedési faktorok jelátviteli pályáit kutatja, magánemberként pedig a finom halászlét kínáló éttermeket.
Interjú Stipsicz András matematikussal, a Lendület program nyertesével arról, hogy miben segítheti a Lendület program a matematikusokat, miért érdekes és miért lehet hasznos a többdimenziós felületek kutatása.

„Én azt szeretem, ha egy kérdésre ki lehet hozni egy nagyon egyszerű, nagyon világos választ, úgy, hogy a kettő közötti út esetleg nem nyilvánvaló.”

Interjú Kóczy Á. László matematikus-közgazdásszal, a Lendület program nyertesével

ESEMÉNYNAPTÁR