A látás során alapvetően három egymást követő esemény zajlik a szemben illetve az agyban. A külvilág tárgyait a szem optikai rendszere leképezi - ez a szem kamera funkciója, ezt követően a szem rögzíti a képet a retinán - a szem "filmjén", ez a szem fényérzékelő funkciója, végül elsősorban az agy a rögzített képet előhívja - ez a látórendszer kép megjelenítő funkciója. Ezen az előadáson a szem receptorfunkciójáról lesz szó, vagyis arról a folyamatról, aminek révén a szem detektálja a fényjeleket. A fényjelek rögzítésére a szem ideghártyája, a retina szolgál. A retinában elhelyezkedő fotoreceptor sejtek felelősek a fényimpulzusok detektálásáért. E fényérzékelő sejtek működési mechanizmusát beszéljük meg részletesen.




A Magyar Tudományos Akadémia elnöke 2009. januárjában felhívást tett közzé annak érdekében, hogy kimagasló teljesítményű fiatal kutatóknak lehetőséget teremtsen az MTA kutatóintézeteiben új kutatócsoportok létrehozására. A kezdeményezés célja, hogy haza csábítsa a jelenleg külföldön dolgozó, már jelentős eredményeket elért magyar kutatókat, illetve itthon tartsa a legkiválóbbakat, hogy akadémiai intézetek kutatócsoportjainak vezetőiként a következő években nemzetközileg is meghatározó, ígéretes kutatási programokkal növelhessék az egyes kutatóintézetek és Magyarország versenyképességét.
Legalábbis ez derült ki a Tardos Gábor matematikussal, a Lendület program egyik nyertesével készült beszélgetésből. A digitális kódok újszerű megalkotója szereti a Harry Pottert, ráadásul a fia gyakran győzedelmeskedik felette a különböző logikai játékokban.
„Én azt szeretem, ha egy kérdésre ki lehet hozni egy nagyon egyszerű, nagyon világos választ, úgy, hogy a kettő közötti út esetleg nem nyilvánvaló.”
Interjú Kóczy Á. László matematikus-közgazdásszal, a Lendület program nyertesével