Ferge Zsuzsa 1953-ban szerez Közgazdaságtudományi egyetemi diplomát a Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetemen. 1968-ban a "filozófiai tudományok kandidátusa", 1982-ban a "szociológiai tudományok doktora" címet szerzi meg. 1993-ban Európa Akadémia tagja lesz. 1995-ben Széchenyi-díjat, 1996-ban Pro Urbe-díjat kap. 2001-ben Hazám-díjat, 2002-ben A Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztje kitüntetést adományoznak neki. 1968 és 1988 között MTA Szociológiai Kutató Intézete, Társadalompolitikai osztály vezetője, tudományos főmunkatárs. 1988 és 1996 között az Eötvös Lóránd Tudományegyetem, Szociológiai és Szociálpolitikai Intézet, Szociálpolitika Tanszék vezetője, 1996-tól ugyanitt egyetemi tanár. 2001-től Professor Emeritus.
Hátraugró
Tudományos blogok
May 7, 2025 | 10:16 am
Gyerek és legjobb barát egyszerre English belowSokan családtagként, barátként vagy akár gyermekként tekintenek kutyájukra – de vajon tényleg hasonlít ezekre az emberi kapcsolatokra a kutya-gazda viszony? Az ELTE Etológia Tanszék kutatói arra vállalkoztak, hogy feltárják, pontosan milyen szerepet töltenek be a kutyák az emberi szociális[…]
May 7, 2025 | 10:10 am
Különbségek a kutyák szaglásért felelős agyi hálózataiban English belowElkészült a kutyaagy szaglási kapcsolathálózatának térképeAz ELTE etológusainak új agyi képalkotó vizsgálata alapján az életkor és az agy alakja befolyásolja, hogy a szaglással kapcsolatos agyi régiók milyen erősen kapcsolódnak egymáshoz. A kutatók nyugalmi állapotú fMRI-t alkalmaztak éber kutyákon a[…]
Jun 24, 2024 | 06:00 am
English belowKörülbelül 40 évnyi (1981-2023), a kutyák öregedését és halandóságát vizsgáló tanulmányok alapján a kutyák élettartama folyamatosan növekszik. A kutyák élettartama 8,5 és 15,4 év között mozog a tanulmányokban, és a legújabbak számolnak be hosszabb élettartamról. https://avmajournals.avma.org/view/journals/javma/aop/javma.24.01.0068/javma.24.01.0068.xmlA kutyaterápiával kiegészített rehabilitáció[…]
Jun 22, 2024 | 21:40 pm
A kutyák fejformája az alvásukra is hat English below Világszerte népszerűek a rövid orrú kutyafajták. A népszerűségért ugyanakkor az egészségükkel fizetnek ezek a kutyák: a koponya megrövidülése az agy torzulásával, légzési nehézségekkel és alvásproblémákkal is jár. Magyar kutatók legújabb eredményei szerint ehhez hozzájárulhat, hogy a rövid fejű[…]
MTA hírek
Érdekességek

A Magyar Tudományos Akadémia elnöke 2009. januárjában felhívást tett közzé annak érdekében, hogy kimagasló teljesítményű fiatal kutatóknak lehetőséget teremtsen az MTA kutatóintézeteiben új kutatócsoportok létrehozására. A kezdeményezés célja, hogy haza csábítsa a jelenleg külföldön dolgozó, már jelentős eredményeket elért magyar kutatókat, illetve itthon tartsa a legkiválóbbakat, hogy akadémiai intézetek kutatócsoportjainak vezetőiként a következő években nemzetközileg is meghatározó, ígéretes kutatási programokkal növelhessék az egyes kutatóintézetek és Magyarország versenyképességét.

Legalábbis ez derült ki a Tardos Gábor matematikussal, a Lendület program egyik nyertesével készült beszélgetésből. A digitális kódok újszerű megalkotója szereti a Harry Pottert, ráadásul a fia gyakran győzedelmeskedik felette a különböző logikai játékokban.

A tüskevári hangulatban eltöltött gyermekkori nyarak jó alapot adtak a később orvoskutatóként is nevet szerző Buday Lászlónak, aki a Lendület program keretében a növekedési faktorok jelátviteli pályáit kutatja, magánemberként pedig a finom halászlét kínáló éttermeket.
Interjú Stipsicz András matematikussal, a Lendület program nyertesével arról, hogy miben segítheti a Lendület program a matematikusokat, miért érdekes és miért lehet hasznos a többdimenziós felületek kutatása.

„Én azt szeretem, ha egy kérdésre ki lehet hozni egy nagyon egyszerű, nagyon világos választ, úgy, hogy a kettő közötti út esetleg nem nyilvánvaló.”

Interjú Kóczy Á. László matematikus-közgazdásszal, a Lendület program nyertesével

ESEMÉNYNAPTÁR